Nowy sezon wykopaliskowy w Egipcie czas start!

Nasza ekspedycja archeologiczna właśnie rozpoczęła prace na cmentarzysku zwierząt z okresu rzymskiego (I–II w.) w Berenike, w Egipcie. Projekt – konsorcjum Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzony przez profesor Martę Osypińską – to prawdziwa gratka dla miłośników starożytności i… zwierząt!
Badania w ramach grantu zatytułowanego „Nie-ludzie w społeczności Berenike. Dane archeozoologiczne w dyskursie dotyczącym tożsamości i wartości w antyku” przynoszą niezwykle cenne dane o antycznych kotach, psach i małpkach oraz ich relacjach z człowiekiem w rzymskim Egipcie. W ubiegłym sezonie odkryto ponad 200 pochówków zwierząt, a także skarby, takie jak papirusy, ceramika z Indii, biżuteria czy tkaniny. Szczególnym odkryciem były również pochówki dwóch młodych byków, których głowy, pobarwione ochrą i zasłonięte amforami, wraz ze stratygrafią wskazywały na powiązanie z sakralizacją miejsca ofiarnego w centrum zwierzęcej nekropolii.

Badania w tym miejscu to prawdziwa uczta dla bioarcheologów: długowłose koty, małpki ze stopami oklejonymi mirrą, fragmenty drewna z centralnej Afryki i Indii, szyszki cedrów, szczątki orzechów kokosowych, orzechy włoskie i figi, kosze, plecione kagańce dla wielbłądów, kolie na szyjach kotów, ślady ludzkich chorób u zwierząt… – to tylko namiastka.
Tegoroczne prace zapowiadają się równie ekscytująco – dokumentacja 3D, podczerwień i współpraca międzynarodowego zespołu specjalistów to dopiero początek! W ekspedycji uczestniczy także doktorant historii i absolwent filologii klasycznej z naszego Uniwersytetu – Łukasz Haba, który uzyskał finansowanie w ramach stypendium programu IDUB.

W tym samym czasie do Kairu przyleciały dwie magistrantki profesor Osypińskiej, zdobywając prestiżowe stypendium NAWA w kairskiej stacji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Przez dwa miesiące będą zbierać materiały do swoich prac magisterskich w sercu egipskiej archeologii.
Trzymajcie kciuki za nasze odkrycia i zdrowie misjonarzy na Pustyni Wschodniej!